Dezinfekce bazénové vody - solnizátor (solné zařízení)
Někteří dodavatelé solnizačních technologií uvádějí, že se jedná o bezchlorovou dezinfekci vody. Toto tvrzení není však přesné, protože každý z nás ví, že sůl se chemicky nazývá chlorid sodný. A tak i elektrolýzou soli dostáváme do bazénové vody chlor.
Oproti dávkování chlorových přípravků má tato metoda zásadní výhodu. Průchodem kolem elektrod dochází k likvidaci všech sloučenin vázaného chloru. A ten je zodpovědný za zápach a dráždění. Dalším pozitivem této metody jsou příznivé účinky slané vody na pokožku.
Sůl však má jednu nevýhodu. Při komponování bazénu, by jste neměli zapomínat na to, že všechny části, komponenty a materiál používaný v bazénu i jeho okolí by měly být odolné vůči slané vodě. Jedná se zejména o nerezové žebříky, které (ve snaze nabídnout nejnižší cenu) jsou dodávány s nízkým podílem nerezi (AISI 304). V tomto případě je nutné používat nerezové části s podílem nerezi označenou značkou AISI 316.
Pro solné zařízení je vhodná mořská sůl, která se v bazénu rozpustí v poměru 5 kg soli / m3 . Tato sůl by měla v bazénu vydržet minimálně jednu koupací sezónu v závislosti na odparu vody, dopuštění nové vody apod.
Solné zařízení je asi nejběžnější používanou dezinfekcí bez chemických tablet, proto je u našich zákazníků po chlorových tabletách nejžádanějším produktem pro úpravu bazénové vody.